S.S.S.

 

TURİZM FAKÜLTESİ

TURİZM VE OTEL İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜ

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

1 - Tam burslu eğitim şartlarınız nelerdir?

Turizm Fakültemiz LGS sınavı ile %100, %75 ve %50 burslu kontenjanlarımız ile öğrenci kabul etmektedir. YÖK tarafından belirlenen şartlar ve internet (http://www.antalya.edu.tr/#/ogrenciisleriuau/ogrenci-isleri-kayit-yenileme) sitemizde yer alan kurallar geçerlidir.

2014- 2015 Antalya Bilim Üniversitesi Turizm Fakültesi YGS - LYS sınav sonucuna göre Turizm ve Otel ve İşletmeciliği Taban ve Tavan puanları

 TURİZM FAKÜLTESİ

P.Türü

Kon

Taban

Tavan

Turizm ve Otel İşletmeciliği (İngilizce) (%50 Burslu)

TM-1

5

238,477

      -

Turizm ve Otel İşletmeciliği (İngilizce) (%75 Burslu)

TM-1

17

255,123

      -

Turizm ve Otel İşletmeciliği (İngilizce) (Tam Burslu)

TM-1

8

313,750

      -

2- İş olanakları nelerdir?

Çözüm ortağı otellerimiz (Rixos ve Jakaranda) başta olmak üzere birçok konaklama işletmesinde iş bulma imkanına sahip olacaksınız. Bunun yanı sıra havayolu işletmeleri, tur operatörleri, seyahat acenteleri, yiyecek-içecek işletmeleri, ilgili bakanlığa bağlı pozisyonlar, marina işletmeleri ve üniversitelerde akademisyenlik gibi birçok iş kolu mevcuttur. Bu çerçevede; Türkiye turizmi gelişmekte ve her yıl binlerce yeni iş imkanı doğmaktadır. Son yapılan çalışmalar neticesinde, 902.918 kişi Türkiye genelinde Turizm alanında çalışmaktadır. Bu rakam 2012 den 2013 yılına geçişte 50.000 artmıştır. Yapılan yeni yatırımlar ve gelişmeler ile 2020 yılında bu rakamın daha fazla artacağı bilinmektedir. (Bu konuda yapılan çalışmalara bu linkten ulaşabilirsiniz http://www.aktob.org.tr/news.asp?id=597).

3- Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümüne giriş için yabancı dil şart mı?

Üniversitemiz İngilizce eğitim yapmaktadır. İngilizce bilmeyen öğrenciler için 1 yıl hazırlık eğitimini başarı ile tamamlayanlar, Fakülteye geçerek 4 yıllık eğitimlerine İngilizce olarak devam ederler.

4- İkinci bir yabancı dil bilmek zorunda mıyım?

Turizm ve Otel İşletmeciliği alanında çalışanların öncelikle İngilizce’ye hakim olması gereklidir. Bütün dünyada geçerliliği olduğu için İngilizce her turist ile iletişim kurabileceğiniz ortak dil olarak kabul edilmektedir. Ama bunun yanı sıra; Türkiye pazarına yoğun turist yollayan ülke dillerini bilmek ve öğrenmek gerekmektedir. Bu çerçevede, eğitim müfredatında ikinci seçmeli yabancı dil dersi mevcut olup; Rusça, Almanca, İspanyolca ve Arapça gibi diller seçenekler arasında sunulmaktadır. Öğrencilerimizin mezun olurken anadillerinin yanında iyi derecede İngilizce ve ikinci bir yabancı dil eğitimi alarak mezun olmaları hedeflerimiz arasındadır.

5- Özellikle Turizm ve Otel İşletmeciliğinden mezun olan bir kişi iş hayatında nasıl yükselir?

Profesyonel iş yaşamı her işletme türünde olduğu gibi turizm sektörü bünyesinde bulunan iş kollarında da meşakkatli ve uzun bir yoldur. Fakat iş disiplinine sahip, işini seven ve saygı duyan, dürüst ve çalışkan herkes mutlaka bunun karşılığını alacaktır. İş imkanlarını ve fırsatlarını iyi değerlendirmek, kendini geliştirmek ve ihtiyaçlar doğrultusunda gerekli çalışmaları yaparak azim ve sabır göstermek yükselmenin önünü. Otellerde başlangıç pozisyonları, birim şefliği, müdür yardımcılığı, birim müdürlüğü, genel müdür yardımcılığı ve genel müdür pozisyonları mevcuttur. Her otelin uzmanlaşabileceğiniz çok çeşitli birimleri vardır. Yiyecek İçecek, ön büro, kat hizmetleri, satış ve pazarlama, insan kaynakları, muhasebe gibi alanlarda uzmanlaşabilirsiniz. Ama otelcilik bir bütün olduğu için bütün alanlarda bilgi sahibi olunması başarı için anahtardır.

Üniversitemizi ve Fakültemizi diğerlerinden ayıran en önemli özelliğimiz, sizleri sektörün içinde eğitimlerle 4 yıllık eğitim surecinizi tamamlamanızdır. Bu size mezun olmadan önce sektörde tecrübe kazanmanıza ve mezun olurken çok bilgili ve tecrübeli bir birey olarak mezun olmanıza yardımcı olacaktır. İki yaz döneminde yapılan mecburi mesleki eğitimlerde giriş pozisyonlarında çalışmaya ve alanı tanımaya fırsat tanıyacaktır. Başlayacağınız pozisyon sizin yeteneklerinize, bilginize ve tecrübenize göre çeşitlilik gösterebilir. Eğer çok dikkatli bir planlama ile eğitiminizi tamamlar iseniz ki biz size kariyer planlamanızda bu imkanı değerli sektörden gelen akademisyenlerimizin yönlendirmeleri sayesinde sunarak, mezun olduktan sonraki 4-6 yıl içinde birim müdür yardımcılığı hatta birim müdürlüğü bile almamanız için hiçbir sebep olmadığı hedefi ve inancı ile eğitim sunmaktayız.

6-Turizm ve Otel İşletmeciliğinde çalışan bir kişi hangi basamaklardan geçer?

İş yaşamı grafiği hiçbir zaman sürekli yükselme eğilimi içinde olmaz. Bu süreçte başarılar, hayal kırıklıkları, başarısızlıklar, yeni fırsatlar gibi hayatımızı etkileyecek birçok değişken deneyimleyeceğiz. Çalışma alanının çeşitliliği, otellerin çeşitliliği ve farklılığı gibi etmenler, kariyer planlarında etkili rol oynar. Ama istikrar ve sabır çok önemlidir. Öncelikle Turizmi ve Otelciliği çok sevmeniz lazım. Bütün mesleklerden bizi ayıran sevgi bağımızdır. Mesleğinizi sevmek bu meslekte ilerlemenizdeki anahtardır. Her çalışan Genel Müdür olmayı hedeflemez. Bazen birim şefliği ya da müdürlüğü de hedef olabilir. Hatta son zamanlarda daha çok gördüğümüz kendi işini kurarak başka bir kariyer basamağı oluşturulmaktadır. Size vereceğimiz eğitim ileride çalışma hayatınızda alacağınız kararları doğru ve istikrarlı yapıda oluşması için hazırlanmıştır. Bu arada fakültemiz Turizm ve Otel İşletmeciliği eğitimi verdiğinden dolayı kariyerinizde çeşitlendirme ve Turizmin değişik alanlarında da başarılı olma şansına sahip olacaksınız.

Her departman için tabandan başlamak önemlidir. Teorik bilgilerin pratikle birleştirilmesi ve başarının anahtarı için temeli görmek oldukça faydalı olacaktır. Örneğin, yiyecek&içecek bölümünde uzmanlaşmak isteyen 1 kişi, busboy/barboy.. olarak başlar, sırası ile WAITER / CAPTAIN / HEAD WAITER / RESTAURANT MANAGER / ASST. F&B MANAGER / F&B MANAGER / ASST.GM / GM .... olarak devam eder. Kat hizmetlerinde çalışan 1 kişi ROOM MAID / FLOOR SUPERVISOR / ASST. HOUSEKEEPER / HOUSEKEEPER / EXECUTIVE HOUSEKEEPER / ASST.GM / GM olarak devam edebilir.

7-Turizm ve Otel İşletmeciliğinde çalışan bir kişi başlangıç maaşı ne kadardır?

Uygulanan fiyat politikası işletmenin niteliğine ve pozisyona göre değişiklik gösterir. Genelde başlangıç pozisyonları için asgari ücret olan 1300 TL uygulanır ve yükseldikçe artar. Departman müdürleri genelde 4.000-6.000 TL arasında değişen ücret, genel müdürler ise 4.000-30.000 TL  arasında değişen ücret alabilirler.

8-Turizm ve Otel İşletmeciliğinde çalışan bir kişinin iş koşulları ve çalışma saatleri nelerdir?

3 Vardiyalı (08.00-16.00 / 16.00 - 24.00  / 24.00 – 08.00), idari ofisler için 09.00-17.00/18.00 saatleri arasında, haftada 6 gün, günde 8 saat çalışma yapılır. Resmi tatillerde çalışan personel her gün için çift ücret ödenir. Resort oteller genelde lojman olanağı, evi olanlara da servis aracı olanağı sağlanır. Maaşlar çalıştıktan sonra devam eden ayın ilk haftası içinde daha önce açılmış anlaşmalı bir banka hesabına yatırılır.

9-Otel işletmelerinde çalışanların üniforma/giyim uygulaması nasıl olmaktadır?

Otel işletmelerinde, farklı bölümler bulunmaktadır. Her bölümün kendine özgü üniforması olduğu gibi belirli bir üniformanın zorunlu olmadığı bölümlerde bulunmaktadır. Ön büro, Yiyecek- İçecek, Kat hizmetleri gibi departmanların bölümlerine uygun üniforma giymeleri gerekmektedir. Satış-Pazarlama, Muhasebe(Finans), İnsan Kaynakları, IT gibi departmanlarda ise çalışanların giymek zorunda oldukları bir üniforma yoktur, fakat klasik, temiz ve bakımlı görünmek esastır.